Prvý certifikačný ekolabelingový systém (program) centrálne riadený treťou (nezávislou) stranou (v tomto prípade Federálnym ministerstvom životného prostredia) bol zriadený v roku 1977 a uvedený do praxe v Nemeckej spolkovej republike v roku 1978. Program sa v Nemecku rýchlo rozšíril a o udelenie ekoznačky „Modrý anjel“ za začali uchádzať aj zahraničné firmy pôsobiace na nemeckom trhu. Úspech nemeckého ekolabelingového programu viedol k založeniu ďalších ekolabelingových programov. Druhým štátom, ktorý zaviedol jednotné označovanie výrobkov ohľaduplných voči životnému prostrediu, bola v roku 1988 Kanada. Kanadský program (Environmental Choice Program – ECP) bol vytvorený v rámci záväzku kanadskej vlády podporovať trvalo udržateľný rozvoj a zahŕňať aspekty ochrany životného prostredia do ekonomického rozhodovania. Dňa 6. Novembra 1989 bol rozhodnutím Škandinávskej rady ministrov zodpovedných za záležitosti spotrebiteľov vyhlásený nordický ekolabelingový program „Biela labuť“, ktorý bol prvým nadnárodným programom. Na uplatňovaní harmonizovaného, dobrovoľného a pozitivistického nordického environmentálneho programu označovania výrobkov sa podieľajú Fínsko, Island, Nórsko a Švédsko. Postupne boli vyhlasované ďalšie programy, v roku 1989 bol vyhlásený národný ekolabelingový program v Japonsku, v roku 1989 bol vyhlásený prvý privátny program riadený súkromnou spoločnosťou Green Seal v USA. Rakúsky ekolabelingový program bol založený ako štátny a národný v roku 1991. V roku 1992 bol Nariadením Rady (ES) 880/1992 z 23. 3. 1992 založený nadnárodný ekolabelingový program EÚ, ktorý bol novelizovaný Nariadením (EC) 1980/2000. Globálna sieť environmentálneho označovania – GEN (Global Ecolabelling Network) bola založená v roku 1994. GEN je nezisková mimovládna organizácia. V tejto sieti sú združené jednotlivé národné a nadnárodné programy z celého sveta.
Na Slovensku prostredníctvom značky „Environmentálne vhodný výrobok“ (EVV) dostáva spotrebiteľská verejnosť garantované informácie o výrobkoch, ktoré sú ohľaduplné voči životnému prostrediu. V súlade s Nariadením Rady 880/92/EEC o európskom ekolabelingovom systéme bol v SR vypracovaný Národný program environmentálneho hodnotenia a označovania výrobkov (NPEHOV), prijatý uznesením vlády SR č. 97 z Februára 1996 a vyhlásený ministrom životného prostredia SR s účinnosťou od apríla 1997. V NPEHOV sú značkou EVV obsiahnuté všetky dôležité zásady programu EÚ a rešpektované prvky a zásady významných zahraničných programov environmentálneho označovania. Ide o program, ktorý procedurálne zahŕňa environmentálne označovanie typu I, ktorého zásady, princípy a postupy sú normalizované v STN ISO 14024. V rámci aproximačného procesu sa v podmienkach SR zabezpečila implementácia Nariadenia (EC) 1980/2000 schválením zákona NR SR č. 469/2002 Z. z. o environmentálnom označovaní výrobkov. Význam uplatňovania programov environmentálneho označovania výrobkov na medzinárodnom poli sa výrazne zvýšil ich zaradením do medzinárodných noriem radu ISO 14000.
Tieto medzinárodné normy sú dobrovoľné, vypracovávané a zavádzané na základe konsenzu. Podmieňujú významnou mierou nielen smerovanie rozvoja programov environmentálneho označovania výrobkov, ale aj ich skvalitňovanie.