Slovo tkanina sa pôvodne používalo na označenie látky, ktorá bola vyrobená tkaním. V súčasnosti sa všetky látky pokladajú za tkaniny, vrátane takých látok, ktoré sa vyrábajú pletením a splsťovaním. Tkaniny sa vyrábajú z prírodných vlákien, ako sú napríklad vlna, bavlna, hodváb a ľan, alebo zo syntetických vlákien. Výber tkaniny závisí od jej použitia.
Rozdelenie textilného priemyslu podľa výroby:
- pradiarne – výroba priadze
- tkáčovne a pletiarne – výroba tkanín a pletenín
- úpravovne – čistiarne, antistatická úprava, nepremokavá úprava
Environmentálne dopady textilného priemyslu
Textilný a odevný priemysel patria medzi dôležité odvetvia spotrebného priemyslu. Spracováva takmer všetky druhy textilných surovín a vyrába takmer všetky druhy textilných výrobkov. Textilné odpady sa vo väčšine európskych krajín zhodnocujú len v obmedzenej miere. Vzhľadom k vzrastajúcemu podielu syntetických tkanín je opätovné využitie znemožnené. Textilný odpad je po regenerácii používaný v priemysle na výrobu kobercov, strešnej lepenky a na výrobu čistiaceho textilu. Skúša sa uplatnenie chemicko-fyzikálnych úprav schopných oddeliť syntetické a prírodné vlákna. Hlavný environmentálny problém v textilnom priemysle sa týka vypúšťanej vody a chemického zaťaženia, ktoré táto voda obsahuje. Ďalšie dôležité problémy sú spotreba energie, emisie do ovzdušia, pevné odpady a zápach, ktorý môže významne obťažovať okolie pri niektorých úpravách. Pri výbere vhodnej textílie treba brať do úvahy okrem funkčnosti jej pôvod a technológie akými bola vyrobená.
Dobrými ukazovateľmi pre odberateľa je prehľadná environmentálna politika výrobcu, ktorá zahŕňa minimálne:
Riadenie kvality prichádzajúcich vlákien, optimalizáciu spotreby vody, zlepšovanie kvality a množstva používaných chemikálií a výber a náhradu používaných rizikových chemikálií.
Na trhu je dostupných okrem štandardných textilných materiálov aj množstvo inovatívnych nápadov, ponúkajúcich vysoko efektívne a ekologické textílie z ktorých mnohé majú certifikáty najvyššej kvality, funkčnosti a udržateľnosti. Je len na dizajnérovi, nakoľko inovatívny bude vo svojich nápadoch.