Biomimikry
Biomimikry (spojenie slov bios – život a mimesis – napodobovanie) je nová disciplína, ktorá študuje najlepšie nápady prírody a tieto plány a procesy potom napodobňuje, čím sa snaží vyriešiť environmentálne problémy spojené s výrobou a spotrebou produktov. Príkladom je skúmanie listu na vynájdenie lepšieho slnečného článku. Riešenie inšpirované fungovaním prírodných ekosystémov sa odborníkmi považuje za „inováciu inšpirovanú prírodou“.
Kľúčovou myšlienkou je, že evolúcia, ktorou príroda prechádza, už vyriešila mnohé problémy s ktorými ľudstvo bojuje. Zvieratá, rastliny a mikróby sú dokonalými inžiniermi. Prišli na to, čo funguje, čo je primerané a čo je najdôležitejšie, čo tu na Zemi pretrvá a zostane.
Pre ľudí je vedomé napodobňovanie životného talentu stratégiou na prežitie, cestou k udržateľnej budúcnosti. Čím viac bude náš svet fungovať ako svet prírody, tým dlhšie v tomto našom domove, ktorý ale nie je výlučne náš, zotrváme.
Termín biomimikry spopularizovala americká spisovateľka a vedkyňa Janine Benyus. Pre zaujímavosť treba uviesť, že jej starý otec bol Slovák, pastier z Tatier, ktorý do Ameriky utiekol, aby nemusel narukovať do Rakúsko-uhorskej armády v prvej svetovej vojne. Pôvodne autorka prírodovedeckých kníh sa najprv zaujímala o to, ako sa organizmy prispôsobujú prostrediu v ktorom žijú. To nie je nič neobvyklého, naopak takéto pozorovania sú celkom bežnou súčasťou prírodných vied. Potom ju ale začalo zaujímať, či by sa riešenia, ktoré používajú rôzne organizmy, dali použiť aj pri riešeniach ľudských problémov, prípadne, či sa už niekde uplatňujú.
Odpozorovanie od prírody pochopiteľne J. Benyus nevymyslela. Vynájdený bol napríklad takto suchý zips. Švajčiar George de Mestral nad ním začal premýšľať v 40tych rokoch min. storočia, keď sa vrátil z prechádzky a srsť svojho psa sa pokúšal zaviť bodliakov. Pozrel sa na bodliak potom pod mikroskopom a odhalil, že drží pomocou malých háčikov. Dlhé roky potom hľadal ideálny materiál a patentovať suchý zips sa mu podarilo v roku 1955.
Janine Benyus podobné príklady systematicky zbierala a keď ich mala dostatočné množstvo, vymyslela pre podobný prístup pomenovanie biomimikry. V roku 1997 o svojich zisteniach napísala knihu Biomimikry: Innovation Inspired by Nature (Biomimikry: Inovácie inšpirované prírodou), čím tak trochu položila základy celej disciplíne. Do riešenia akéhokoľvek problému alebo nad výrobou akéhokoľvek produktu sa rozhodla zapojiť otázku:
Ako by si s týmto poradila príroda?
Základnou myšlienkou Jeanine Benyus je, že evolúcia už našla odpoveď na množstvo otázok, ktorými sa zaoberajú ľudia dnes. Zvieratá rastliny a ďalšie organizmy sú podľa nej dokonalými inžiniermi, ktorí prišli na to, čo funguje a neničia pritom život na zemi. Vedomé napodobňovanie postupov bežných v prírode je podľa Benyus cestou k udržateľnej budúcnosti. Neskrýva pritom, že jej skutočným cieľom je zvýšiť rešpekt k prírode, nedívať sa na ňu ako na zásobáreň zdrojov, ale skôr ako na radcu. „ Naším cieľom je viesť ľudí k tomu, aby pri navrhovaní a rozhodovaní videli prírodu ako model“¹ vraví J. Benyus.
Biomimikry je novou vedou, ktorá študuje prírodné modely a potom tieto formy, procesy, systémy a stratégie napodobuje, aby vyriešila ľudské problémy, a to udržateľne. Biomimicry Guild a jeho spolupracovníci vyvinuli pre užívanie prírody ako modelu praktický dizajnérsky nástroj s názvom „Biomimikry dizajnová špirála“.
Príroda ako miera je zachytená v životných princípoch a je začlenená do hodnotiaceho kroku Biomimikry dizajnovej špirály.
Biomimikry je nový spôsob videnia a hodnotenia prírody. Predstavuje éru založenú nie na tom, čo môžeme z prírody vyťažiť, ale čo sa z nej môžeme naučiť.
Obr. príklady biomimicry dizajnových aplikácií
1 BENYUS, J., 2003 Biomimikry: Inovácie inšpirované prírodou
Príklad použitia metódy DIPO – GERM