Európa patrí k najväčším používateľom ekologicky účinných technológií na svete. Ekologické podniky EÚ, ktoré zamestnávajú viac než dva milióny ľudí, predstavujú približne jednu tretinu celosvetového trhu a rastú tempom približne 5 % ročne. Využívaniu týchto príležitostí však stále stoja v ceste veľké prekážky a to najmä v podobe dotácií poškodzujúcich životné prostredie a nedostatku finančných stimulov pre ekologické inovácie. Dosiahnutie trvalo udržateľného hospodárstva s nulovými emisiami na celom kontinente závisí od kombinácie činností, ktoré sa týkajú všetkých úrovní spoločnosti: vlád, výskumných pracovníkov, podnikov a jednotlivých občanov.
Nachádzame sa v špecifickom období, kedy každá naša činnosť rozhoduje o ďalšom vývoji Zeme a celkovej kvalite života nasledujúcich generácií. Zvýšenú pozornosť si vyžadujú predovšetkým nové technológie prichádzajúce na trh. Z tohto dôvodu sa zrodila myšlienka podporovania rozvoja tzv. environmentálnych technológií, ktoré sú definované ako všetky technológie, ktorých použitie je menej škodlivé pre životné prostredie ako využívanie relevantných alternatívnych technológií.
Environmentálne technológie sa stávajú súčasťou hospodárskych aktivít, kde majú za úlohu znižovať náklady a zároveň podporovať zvyšovanie konkurencie schopnosti znižovaním spotreby energie a surovín, v dôsledku čoho klesá produkcia nežiaducich emisií a odpadov. Poskytujú riešenia na zníženie materiálnych vstupov, zníženie spotreby energie a emisií, obnovenie cenných vedľajších produktov a minimalizáciu problémov s likvidáciou odpadu. Umožňujú zvýšenie ekologickej účinnosti, inými slovami, „dostať viac za menej“. Podporujú používanie systémov environmentálneho riadenia a umožňujú čistejšie výrobné postupy.
Na pochopenie potenciálu environmentálnych technológií je potrebné širšie prijatie na trhu. Nedostatočná informovanosť o skutočných nákladoch na obstaranie, používanie a nakladanie s materiálmi a energiou je stále významnou prekážkou širšej realizácie mnohých ekologických inovácií. Zákazníci a investori musia presnejšie poznať výkon a environmentálne výhody rôznych technológií, aby mohli zakúpiť a financovať produkty s istotou, ktorá je na trhu stále ešte novinkou. Na podporu týchto opatrení politici v Európe v súčasnosti diskutujú o spôsoboch vykonávania overení týchto technológií.
Tieto technológie zahŕňajú:
- koncové technológie na znižovanie znečisťovania (napr. znižovanie znečisťovania ovzdušia, odpadové hospodárstvo)
- výrobky a služby, ktoré menej zaťažujú životné prostredie a menej intenzívne využívajú prírodné zdroje (napr. palivové články)
- spôsoby efektívnejšieho využívania zdrojov (napr. zásobovanie vodou, technológie, ktoré šetria energiu)