Určite najznámejšia prírodná obnoviteľná surovina je drevo. Drevené stavby „prežívajú“ stáročia a z hľadiska životnosti sú úplne porovnateľné so stavbami z iných materiálov. Drevo je snáď jediným stavebným materiálom, z ktorého je možné vyrobiť všetky prvky vytvárajúce dom. Drevo predstavuje pružný, pevný a zároveň ľahký materiál, ktorý má dobré tepelnoizolačné vlastnosti a je schopný znášať veľké zaťaženie. Produkcia dreva je dlhodobý proces, okolo 80–120 rokov. Preto je dôležité k tejto surovine pristupovať zodpovedne a neprekračovať limity ťažby. Špecifickú kategóriu tvorí využívanie exotického dreva. Použitiu tropických drevín by sa mali snažiť dizajnéri vyhýbať kvôli obmedzeniu ničenia tropických dažďových pralesov, nakoľko tento nezodpovedný prístup má ďalekosiahle environmentálne dopady.
Jednou z výhodných vlastností je ľahká spracovateľnosť a s tým súvisí aj nízka energetická náročnosť. Drevársky priemysel patrí k priemyselným odvetviam, ktoré spotrebúvajú malé množstvo energie.
Spôsoby spracovania dreva
Mechanické spôsoby spracovania dreva – pílenie, tvárnenie dreva.
Rozdelenie reziva podľa bočného prierezu:
1. doskové rezivo – hrubé od 13 – 35 mm, dĺžka 70 – 260 mm
2. fošne – hrubé od 40 – 100 mm, dĺžka 70 – 220 mm
3. drobné rezivo – dosky do S = 25 cm2
Lepené konštrukčné drevo
Vzniká zlepením dvoch alebo viacerých vrstiev dosák. Vyrába sa buď zlepovaním dreva na hrúbku alebo nastavovaním dreva na dĺžku. Efektívnosť tejto výroby spočíva v tom, že sa tu môžu využívať aj kratšie dosky a menej hodnotné drevo. Používa sa na výrobu halových konštrukcií.
Preglejka
Veľkoplošná doska vyrábaná z 3 alebo viacerých vrstiev dýh ihličnatého alebo listnatého dreva. Dyha – tenký list dreva hrúbky od 0,1 – 4 mm.
Latovka
Veľkoplošná doska, ktorej stred tvoria latky narezané na rovnakú hrúbku priložené vedľa seba a zlepené. Vyrábajú sa v hrúbkach od 10 – 45 mm, používajú sa v nábytkárskom priemysle, na obkladanie stien.
Biodoska
Termín biodoska vyjadruje štruktúru materiálu drevených lamiel spájaných homopolymérnym polyvinilacetátovým vodným disperzným lepidlom – biologicky čistými a neškodnými materiálmi. Ide o dosku z troch vrstiev vzájomne na seba nalepených masívnych lamiel. Vonkajšie vrstvy biodosky sú rovnobežné, pričom stredná vrstva je pootočená o 90°, čím sa zamedzí priehybu. Biodosku je vhodné použiť pri výrobe nábytkových dverí, alebo masívneho nábytku.
Škárovka
Zlepené hranoly masívneho dreva. Materiál ostáva živým, neustále pracuje a mení svoje rozmery na základe vlhkosti okolitého prostredia. Jednotlivé hranoly by mali byť pri lepení otáčané o 180 °, aby sa doska nekrútila. Aj napriek tejto snahe sa však tomu nedá vyhnúť, a preto nie je vhodné používať škárovkové dosky samostatne. Preto sú napr. stolové dosky pripevnené ku konštrukcii stolu.
Veľkoplošné materiály na báze dreva
Tieto materiály sa snažia eliminovať nedostatky mechanicky upraveného surového dreva, ako sú nerovnomerná štruktúra, anizotropia, chyby, zosychanie, napúčanie a horenie. Na ich výrobu sa používa menej hodnotné drevo a odpad, ktorý vzniká na pílach: hobliny, piliny, odrezky. Spracovaná surovina sa najprv musí rozdrviť, potom sa k nej pridávajú prísady, plnivá na zlepšenie vlastností. Takto získaná zmes sa potom lisuje na vopred vyhriatych lisoch. Zaraďujeme sem preglejované materiály (preglejky, latovky, voštinové dosky. Ďalej aglomerované matriály, DTD, DVD, MDF, OSB dosky. Dá sa povedať, že ide o materiály s relatívne nízkym dopadom na životné prostredie. Pri ich výrobe dochádza k zhodnoteniu drevnej suroviny. Využívajú sa hlavne pri výrobe nábytku a drevených bytových doplnkov. Obsahujú však rôzne množstvá lepidiel a ich výroba predstavuje záťaž vo forme znečistených odpadových vôd. Pozitívne je, že súčasné normy majú presné predpisy pre povolené koncentrácie nebezpečných látok ako aj ich postupné uvoľňovanie, takže materiály zadovážené z domácich zdrojov by mali byť relatívne ekologické a bezpečné.
Vďaka novým technológiám spájania drevených dýh pod špecifickým uhlom je možné z dreva vyrobiť skutočne pevný a odolný materiál, ktorý je možné využívať v nosných systémoch budov, ale napríklad aj v interiérovom dizajne. Vďaka tomuto objavu je dnes už možné stavať výškové budovy z dreva, ktoré sú vďaka špeciálnym úpravám nehorľavé a maximálne ekologické (čo sa nedá povedať o železobetóne).
Výroba drevoviny a celulózy
Drevo tvoria 3 základné zložky:
1. celulóza
2. hemicelulózy
3. lignín
Celulóza
Pod týmto pojmom si treba predstaviť vlákno, ktoré je základom všetkých pozemských rastlín. Drevo, papier a ostatné výrobky z rastlín sú celulózovými materiálmi. Výroba celulózovej izolácie je závislá od recyklácie novinového papiera. Ten si už v minulosti získal povesť dobrého a kvalitného izolantu. Papier sa spracuje a upraví tak, že konečný výrobok – fúkaná celulóza má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, je nehorľavá a zároveň ošetrená prírodnými prostriedkami, ktoré zabezpečujú jej odolnosť proti hubám, plesniam, hmyzu a hlodavcom. Z pohľadu dizajnéra je zaujímavým materiálom papier – kartón a lepenka. V súčasnosti je dostupných množstvo príkladov návrhov papierového nábytku, ktorý predstavuje efektnú, nízko nákladovú a príjemnú alternatívu pre klasický dizajn.
Rozdelenie papiera podľa účelu použitia
1. tlačový papier – novinový, ilustračný
2. písací a grafický papier – kancelársky, kresliaci, rozmnožovací, rysovací
3. obalový papier – baliaci a vrecový
4. pre elektrotechniku – káblový, elektroizolačný
5. technický a priemyselný – cigaretový, filtračný
6. ušľachtený – kopírovací, milimetrový, kriedový, parafínový
Charakteristika drevného odpadu
Zbytky dreva a drevených materiálov vznikajúcich v priemysle (prírezy, zbytky kôry, latky, odrezky, hobliny, triesky, opotrebované drevo, zbytky z vŕtania, frézovania, zbytky zo stavebného priemyslu, obaly, starý nábytok, ďalej zbytky drevného materiálu ako dosky, preglejky a použité stavebné drevo.
Možnosti využitia: V krajinách produkujúcich drevo sú tendencie využívať drevo bez zbytku. Vyvíjajú sa postupy úplného zhodnocovania jednotlivých častí stromu. Momentálne je hlavným smerom uplatnenia existujúcich zbytkov a dreveného odpadu vo výrobe prírezov na upínacie dosky a tvarovky, chemický rozklad, spaľovanie alebo výroba dreveného uhlia.