Sklo je homogénny amorfný, tuhý, krehký, väčšinou priehľadný materiál s hladkým povrchom. Sklo vyrábali už naši predkovia pred viac ako 5 tisíc rokmi pred našim letopočtom. Výroba skla, ako ho poznáme dnes, je súčasťou komplikovaného procesu na začiatku ktorého je len päť surovín.
Sklo je odolné proti opotrebovaniu a v podstate inertné a biologicky neaktívne. Môže byť formované do rozmanitých tvarov. Sklo je však veľmi krehké a rozbíja sa na ostré črepy. Tieto vlastnosti môžu byť modifikované pridaním zlúčenín (najčastejšie oxidy kovov) do taveniny.
Druhy skla:
– ľahko taviteľné sodnaté (vhodné na fúkanie)
– tvrdé draselné (vhodné na rezanie a brúsenie)
– mäkké olovnaté (vhodné na liatie do foriem a na výrobu optického skla)
Farebné sklo sa získava pridaním oxidov niektorých kovov (napr.: medi – červené, zinku -zelené, chrómu – oranžové).
Okrem umeleckého skla sa vyrába sklo:
– technické (okenné tabule, obkladačky)
– úžitkové (poháre, vázy, lustre)
– optické (šošovky, sklá do okuliarov a optických prístrojov)
Iné použitie skla
Zo skla sa vyrábajú aj polotovary, ktoré slúžia na ďalšie spracovanie. Príkladom sú sklenené vlákna, ktoré slúžia ako polotovar pre výrobu sklenených tkanín, napr. povrazov, knôtov, armovacích mriežok, rohoží, spletaných vláken, sklenenej vaty a pod.
Tavenie skla
Pred tým, ako sa sklo tvaruje a pracuje sa s ním ako s hotovým materiálom, musí sa roztaviť. Pred začatím tavenia je potrebné presne dodržať pomer surovín – približne 60 percent kremíku, 20 percent uhličitanu sodného a síry a 20 percent vápenca a dolomitu. Ku základným zložkám kmeňa sa pridávajú rôzne prísady, ktoré sklo čistia, zafarbujú alebo naopak robia ho nepriehľadným. Všetky tieto suroviny sa rozdrvia vo veľkých miešacích valcoch a následne sa zmiešajú. Zmes, ktorú tvorí približne 80 percent čistej suroviny a 20 percent recyklovanej sklenenej zmesi sa dávkuje do pece a taví pri 1600 stupňoch Celzia.
Fúkanie
Fúkanie je klasická sklárska technika pre ručné, alebo strojové spracovanie skloviny. Princípom je prichytenie viskóznej skloviny na sklársku píšťalu, do ktorej je tlačený vzduch. Tento na konci rúrky vytvorí bublinu. Súčasným tlačením vzduchu a otáčaním píšťaly sa sklovina udržiava osovo vycentrovaná. Strojovo sa takto vyrábajú napr. fľaše, poháre, karafy a pod. Ručným fúkaním sa vytvárajú hlavne duté umelecké predmety, poháre, karafy, chemické sklo (banky, chladiče) a pod. Tieto predmety nemusia byť vždy len duté.
Liatie
Sklovina sa dá odlievať. Odlieva sa do kovových (pri ručnom spracovaní aj do drevených) foriem. Nevýhodou je menej kvalitný povrch. Odlievajú sa fľaše, taniere, poháre, sklenené polotovary (rúry, spojky).
Tabuľové sklo
Sklenené tabule (tabuľové sklo) sa vyrábajú odlievaním do plochých foriem. Existuje sklo valcované a plavené. Pre dosiahnutie ideálne rovného a hladkého povrchu tabuľového skla je vnútro formy tvorené roztaveným cínom. Niekedy sa do tabuľového skla zalieva kovová mriežka (bezpečnostné sklo) – ide o sklo s drôtenou vložkou. Toto sklo je valcované. Takéto sklo sa po rozbití nerozpadne na voľné črepy, ale ostane popraskané v celku. Je pomerne krehké, ale ako bezpečnostné sklo postačuje. Sklo v automobiloch je kalené aj vrstvené – predné a zadné sklá sú lepené (sklo-fólia-sklo) a bočné sú kalené. Po rozbití lepeného skla črepy ostávajú prilepené na fólii. Kalené sklo sa rozbije na množstvo drobných kruhových črepín. Nepriestrelné sklo sa vyrába ako viacvrstvové lepené sklo. Použité sú sklá od hrúbky 3 – 5 mm, striedané bezpečnostnou fóliou.
Recyklácia skla
Sklo je chemicky stabilné, čím je eliminované uvoľňovanie škodlivých látok. Pretože je 100% prírodné vyrobené iba z prírodných surovín: piesku, sódy a vápenca. Je chemicky stále, neuvoľňuje toxické chemikálie, neškodí prírode ani ľudskému zdraviu. Obal zo skla neprepúšťa nič zo svojho obsahu do výrobku. Nič nevypustí von ani nedovolí preniknúť dnu. Odpadové sklo sa odváža do sklární, drví sa a používa sa na výrobu nových sklenených výrobkov. Po vytriedení skla z odpadu sa triedi ďalej na farebné a číre.
Výroba skla si vyžaduje vysoké teploty a tým je energeticky náročná. Kvôli rastúcim cenám za energiu a záväzku zo strany energeticky náročných priemyselných odvetví prispievať k dodržaniu cieľov v oblasti ochrany klímy sa recyklácia skla stáva stále dôležitejšou.
Iba obaly a výrobky zo skla je možné donekonečna využívať pri výrobe toho istého obalu alebo výrobku. To znamená, že črepy z použitého skla sa môžu použiť na ten istý výrobok bez zmeny kvality.