DIPO – RED TRIANGLE

Popis produktu

jednoduchý taburet DIPO RED TRIANGLE bol koncipovaný ako stohovateľný nábytkový prvok určený pre mladých menej náročných ľudí, ako prechodné sedenie do interiéru alebo exteriéru. Pôvodné materiálové zloženie bolo “klasické”. Sedák je vyrobený vstrekovaním z upraveného PVC, rovnako ako aj pätky na nohách taburetu. Podnož je vyrobená z pochrómovanej ocele. Každá noha pozostáva z trojice oceľových rúr o priemere 12mm. Podnož sa na “tupo” osadí do sedáku a konštrukcia je poistená nerezovou skrutkou.

Materiál

Základný materiál

  • Upravený PVC

Doplnkový materiál

  • Pochrómovaná oceľ

Spojovací materiál

  • Nerezová skrutka

Rozmery

š x v x h

Hmotnosť

10 kg

Autori

Ukážka použitia ekm vo vývoji produktu

Použitá metóda: LiDS Wheel

123
Obr. LiDS Wheel
1

1. Analýza existujúceho produktu

Pôvodný návrh v princípe vôbec neuvažoval o dopade výrobku na životné prostredie. Z toho dôvodu budeme musieť prehodnotiť hlavne materiálové zloženie. Funkcia výrobku ostane zachovaná.

2

2. Použitie materiálov s nízkym dopadom na ŽP

PVC je jeden z najproblematickejších plastov a preto sme sedák a pätky nahradil polypropylénom (PP), ktorý by mohol byť z časti vyrobený s prímesou recyklovaného PP. Aj keď to zdvihne cenu, vzhľadom na to, že z hľadiska dopadu na ŽP je chróm absolútne nevhodný materiál, zvolili sme nohy taburetu z hliníkových rúr o rovnakom priereze. Spojovacie kovanie z nerezových skrutiek bolo nahradené AL vloženým plátom plechu o hrúbke 0.5 mm, ktorý v spoji s podnožou vytvorí protitlak a podnož zafixuje do sedák

3

3. Redukcia množstva použitého materiálu

Výsledný výrobok by sa mal skladať len z dvoch materiálov. Hliník a Polypropylén.

4

4. Technologické postupy a ekologická výroba

Výrobné postupy sú v novom návrhu viac menej rovnako náročné a predstavujú približne rovnakú záťaž na ŽP.

5

5. Distribučný systém, doprava

Nový aj pôvodný výrobok sú distribuované v obale z vlnitej lepenky. V novom výrobku si dáme záležať aby mal papierový oblal certifikát FSC (environmentálne vhodné pestovanie lesov) a pri balení neboli použité lepiace pásky a plastové fólie.

6

6. Dopad výrobku na ŽP počas používania

Keďže počas používania výrobok nespotrebováva ani neemituje žiadny materiál, nemá negatívny dopad na životné prostredie. Dalo by sa však uvažovať o všeobecnej “nebezpečnosti” plastov pre človeka.

7

7. Udržateľnosť vvýrobku

Vo svojej jednoduchosti môžeme taburet označiť ako spoľahlivý. Vďaka demontovateľnej konštrukcii je v prípade premyslenia dostupnosti jednotlivých časti možné opraviť prípadné poškodenia.

8

8. Koniec životného cyklu

Nový výrobok je na 99% recyklovateľný. Vďaka jednoduchej demontáži sa dajú ľahko separovať jeho jednotlivé časti.

Najviac zobrazované

© Copyright - ekm.ekodizajn.sk - Graphic elements by Ing. Miroslav Chovan, ArtD. - Created by rudi®